wtatry.eu

Register Login

Kościół parafialny św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie

0.0/5 ocena (0 głosów)
  • Godziny otwarcia: niedziele i święta – 8.00, 11.00, 18.00

Opis obiektu

Kościół parafialny św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie początkami sięga XVIII w. Poświęcony jako kościół św. Anny, przez dwa stulecia służył mieszkańcom Zakrzowa koło Kalwarii Zebrzydowskiej, a po wybudowaniu w 1922 r. nowego kościoła, przestał być używany i popadał w ruinę. Przeniesiono go w 1947 r. na działkę obok Muzeum Jana Kasprowicza, staraniem zięcia poety – malarza Władysława Jarockiego i zakopiańskiego proboszcza Jana Tobolaka. W czasie odbudowy na Harendzie wymieniono spróchniałe i przegniłe części budynku, zachowując jednakże wiernie jego kształt, wymiary i układ.

Ściany o konstrukcji zrębowej są oszalowane pionowo z listwowaniem. Nawę i prezbiterium nakrywa jednolity gontowy dach wielopołaciowy z wieżyczką sygnaturkową. Kościół otoczony jest niskimi sobotami, częściowo zaszalowanymi. Słupowo-ramowa wieża pochodzi z 1840 r., ma ciekawą izbicę i jest zwieńczona wydatnym baniastym hełmem z latarnią i cebulką. 

We wnętrzu zwracają uwagę trzy drewniane barokowe ołtarze z XVIII w., sprowadzone z Książa Wielkiego w miejsce zniszczonych zakrzowskich. Obrazy do wszystkich ołtarzy namalował Władysław Jarocki: w głównym widnieje postać św. Jana – patrona kościoła, w prawym obraz przedstawia Szopkę Betlejemską, a w lewym – scenę Wniebowzięcia NMP. W Szopce Betlejemskiej pasterzami są miejscowi górale, wybrani przez Jarockiego na modeli, a wniebowzięcie Madonny ma za tło krajobraz podhalański. W kościele na Harendzie znajdują się jeszcze: obraz Chrystusa Króla, namalowany na desce przez anonimowego artystę, rzeźbione w drewnie figurki Apostołów, dwie ludowe kapliczki drewniane oraz nieużywana chrzcielnica.

Ściany i sufit pokrywa późnobarokowa polichromia, wykonana w XVIII w. przez nieznanych malarzy cechowych, przedstawiająca m.in. postacie św. Anny i św. Jana Chrzciciela. Na balkonie chóru namalowano św. Cecylię w otoczeniu muzykujących aniołków, a nad prezbiterium koronację Matki Boskiej. Polichromię odnowił i częściowo zrekonstruował w latach 1948–50 Władysław Jarocki.